Nowości książkowe w Gminnej Bibliotece Publicznej

01 od oddechu

Wojciech Młynarski - "Od oddechu do oddechu"

Książka „Od oddechu do oddechu” to najpełniejsze wydanie wierszy i piosenek Wojciecha Młynarskiego. Jest hołdem oddanym twórczości genialnego poety. Twórczość Wojciecha Młynarskiego jest nie do podrobienia. Był mistrzem puenty. Jego teksty nuciła cała Polska. Nic co wyszło spod pióra Wojciecha Młynarskiego nie traci ze swojej aktualności, to wiersze poza czasem.

 02 sztuka kochania

Michalina Wisłocka - "Sztuka kochania"

„Sztuka kochania” to legendarny poradnik słynnej seksuolożki Michaliny Wisłockiej, który zapoczątkował rewolucję seksualną w Polsce. Książka nie zawiera recepty na miłość, nie jest też podręcznikiem technik seksualnych. W książce autorka wykorzystała doświadczenia płynące z rozmów z pacjentami oraz z lektury mnóstwa listów. Wykorzystała również materiały i wnioski z dyskusji prasowych, w których wojowała uparcie o kulturę uczuć i seksu.

 03 jak pokochac

Natalia Fiedorczuk - "Jak pokochać centra handlowe"

"Jak pokochać centra handlowe" to przede wszystkim surowy obraz codzienności umęczonej i wypartej, opisanej z wielkim literackim kunsztem. Debiut literacki Natalii Fiedorczuk to opowieść o kobiecym doświadczeniu, jakiej w Polsce jeszcze nie było. Bezkompromisowa, mądra, do bólu prawdziwa książka była nominowana do 26. edycji Nagrody Literackiej Prezydenta Miasta Białegostoku im. Wiesława Kazaneckiego za najlepszą książkę 2016 roku.

04 kromka chleba 

Dagmara Dworak - "Kromka chleba"

Poruszające wspomnienia z syberyjskiego zesłania. Wyjątkowy powrót po 70 latach na miejsce zsyłki.  Książka stanowi unikatowy zapis wspomnień dwojga żyjących uczestników tamtych wydarzeń – Danuty i Bogusława. Ich przeplatające się wypowiedzi malują całościowy obraz najpierw przedwojennego rodzinnego życia w Hajnówce, potem tragedię wywózki, dramat syberyjskiej tułaczki, powrót do Polski, a wreszcie podjętą po dziesięcioleciach próbę odtworzenia trasy dawnej tułaczki i odwiedzenia miejsc zesłania. Do książki jest dołączony jedyny w swoim rodzaju film: dokument z wyprawy Bogusława na Syberię szlakiem dawnej zsyłki, wzbogacony wypowiedziami obojga rodzeństwa oraz archiwalnymi materiałami z epoki.

05 garsc piernikow 

Natalia Solińska - "Garść pierników, szczypta miłości"

„Garść pierników, szczypta miłości” autorstwa Natalii Sońskiej to klimatyczna książka. Ciepła powieść, której akcja rozgrywa się w atmosferze przygotowań do świąt Bożego Narodzenia. Ciekawe są relacje głównej bohaterki z mężczyznami, którzy przewijają się przez jej życie, a trochę ich jest. Książka przedstawia historię pięknej miłości redaktorki pisma, szarej myszki Hanny i biznesmena Wiktora. Droga do ich szczęścia jest niezwykle krótka, ale i niesamowicie kręta. Optymistyczna, czasami humorystyczna, a czasami wzruszająca lektura.

06 noc perseidow 

Edyta Świętek - "Noc Perseidów"

„Noc perseidów" Edyty Świętek jest piękną historią miłosną, pełną bólu i samotności. Bardzo smutna powieść o wielkiej miłości, zdradzie, tęsknocie, łzach i cierpieniu. A także o trudnych wyborach, które niosą poważne konsekwencje na całe życie. I o miłości, która przychodzi znienacka, pomaga zapomnieć o przeszłości i pozwala cieszyć się życiem i tym co się ma.

 07 opowiesc niewiernej

Magdalenia Witkiewicz - "Opowieść niewiernej"

„Opowieść niewiernej” autorstwa Magdaleny Witkiewicz to historia związku Ewy i Maćka. Małżeństwo nie jest jednak bajkowe. Dla Ewy zabrakło miejsca w napiętym grafiku męża. Dzieci? Temat tabu, a później powód kolejnego rozczarowania. Powieść wspaniale odzwierciedla życie niejednej z nas. Niestety rzeczywistość jest brutalna, a małżeństwo prawie nigdy nie jest sielanką.

 08 kiedy odszedles

Jojo Moyes - "Kiedy odszedłeś"

„Kiedy odszedłeś” autorstwa Jojo Moyes to książka nagrodzona tytułem Książki Roku 2016 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura obyczajowa, romans. Miłośnicy pisarstwa Jojo Moyes odnajdą w tej książce to, co najbardziej cenią w jej twórczości: ujmujący humor, autentyzm i zapadających w serce bohaterów. Poprzednia książka („Zanim się pojawiłeś”) o perypetiach Lou Clark sprzedała się w ponad 5 milionach egzemplarzy. Film na jej podstawie trafia właśnie na ekrany kin.

09 zaginiecie

Remigiusz Mróz - "Zaginięcie"

„Zaginięcie” to, po „Kasacji”, drugi tom cyklu o prawniczce Joannie Chyłce, którego autorem jest Remigiusz Mróz. Trzyletnia dziewczynka znika bez śladu z domku letniskowego bogatych rodziców. Alarm przez całą noc był włączony, a okna i drzwi zamknięte. Śledczy nie odnajdują żadnych poszlak świadczących o porwaniu i podejrzewają, że dziecko nie żyje. Doświadczona prawniczka, Joanna Chyłka, i jej początkujący podopieczny, Kordian Oryński, podejmują się obrony małżeństwa, któremu prokuratura stawia zarzut zabójstwa. Język idealnie dopracowany, fabuła świetnie dopieszczona, charakterystyka bohaterów dobrze nakreślona.

10 uroczysko 

Magdalena Kordel - "Uroczysko"

„Uroczysko” to pełna humoru i ciepła powieść Magdaleny Kordel. Uroczysko – jedyne takie miejsce, gdzie radość rozjaśnia nawet najbardziej pochmurny dzień.Gdzieś u podnóża Sudetów, w Malowniczem, jest pensjonat Uroczysko - miejsce, które zmienia życie ludzi. Książka pokazuje, że niezależnie od trudnych życiowych doświadczeń, każdy może odnaleźć szczęście. Nikt nie oprze się jej urokowi.

 11 byl sobie pies

W. Bruce Cameron - "Był sobie pies"

„Był sobie pies” to pokrzepiająca i pomysłowa historia. Doprowadza czytelnika do skrajnych emocji – jest jednocześnie uroczo zabawna i dotkliwie przejmująca. Ta książka w piękny sposób pokazuje, że miłość nie zna granic oraz że nasi najbliżsi zawsze są przy nas. Najważniejsze przesłanie powieści głosi, że każda istota na ziemi urodziła się z misją. Książka, która doczekała się ekranizacji – przedstawia losy najbardziej wyszczekanego bohatera wszech czasów.

12 swiatlo miedzy 

M. L. Stedman - "Światło między oceanami"

„Światło między oceanami” M.L.Stedman to poruszająca opowieść o niszczycielskiej sile niewłaściwych wyborów. O złych decyzjach dobrych ludzi. O szczęściu, z którego tak trudno zrezygnować. Dziejąca się w Australii historia, której akcja rozgrywa się po zakończeniu Wielkiej Wojny, nie daje odetchnąć. Trzyma w napięciu do ostatniej kropki. Powieść ta stała się przedmiotem ekranizacji.

 13 bursztynowy aniol

Anna Tabak - "Bursztynowy anioł"

Anna Tabak pochodzi z Podkarpacia, od kilku lat mieszka w Krakowie. Absolwentka finansów i rachunkowości, "Bursztynowy anioł" to jej debiut literacki, którego fragmenty publikowała na swoim blogu. „Bursztynowy Anioł” to napisana od serca historia o miłości, ponadczasowej przyjaźni, szukaniu własnej ścieżki, a także zwykłych codziennych problemach i trudnej sztuce dokonywania wyborów. Porwie każdą czytelniczkę – rozbawi, wzruszy, a może i zainspiruje do zmian we własnym życiu.

 14 ukradziony sen

Aleksandra Marynina - "Ukradziony sen"

„Ukradziony sen” Aleksandry Maryniny to kolejna powieść z bijącej w Rosji rekordy popularności serii przygód major Anastazji Kamieńskiej. Będąc oficerem śledczym moskiewskiej milicji, ta atrakcyjna i delikatna kobieta jest niezastąpiona w śledztwach wymagających intuicji i niekonwencjonalnych metod. Tym razem banalna z pozoru sprawa zabójstwa młodej, pięknej hostessy, zatrudnionej w jednej z prywatnych firm, przybiera nieoczekiwany obrót, gdy wychodzi na jaw, że tuż przed śmiercią dziewczyna usłyszała w radio opis obrazu, który w sennych koszmarach prześladował ją od dzieciństwa. Major Kamieńska natrafia przypadkiem na książkę, której okładkę zdobi taki sam obraz. Kiedy postanawia podjąć ów wątek, zaczynają ginąć kolejni ludzie, ktoś potężny usiłuje uniemożliwić milicji dotarcie do prawdy, a na dodatek okazuje się, że w najbliższym otoczeniu Anastazji jest zdrajca. Jej także zaczyna grozić niebezpieczeństwo.

 15 mimo wszystko

Renata Kosin - "Mimo wszystko Wiktoria"

Głównymi bohaterkami powieści „Mimo wszystko Wiktoria” autorstwa Renaty Kosin, są kobiety spełnione i na pozór szczęśliwe. Trzydziestoparolatki mają stabilne życie, cudowną rodzinę jak i dobrą pracę. Jednak takie szczęście też jest czymś okupione. W całej historii mamy do czynienia z samotną matką, parą która nie może doczekać się własnego potomstwa no i tajemnicą o której się nie mówi. No i ten słynny Dom Otwarty w którym to bohaterki: Zuzanna - właścicielka psa o niezwykłym imieniu Cynamon, Gabriella - zdystansowana do siebie silna kobieta, Michalina - która ma problem z akceptacją pewnych spraw oraz Edyta - młoda mężatka, szukają harmonii i szczęścia, oraz zachowania równowagi między rodziną a karierą. Nie jest to łatwe zadanie i czasem, pomimo wielkich zdolności artystycznych kobiet, trzeba w samym sobie odnaleźć siłę. Jak można by było opisać książkę jednym słowem? Zdecydowanie: Intrygująca.