Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi służy rozwijaniu i zaspokajaniu potrzeb czytelniczych mieszkańców Gminy Narew oraz upowszechnianiu wiedzy i rozwoju kultury. Terenem działania Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi jest obszar gminy Narew, a siedzibą budynek w Narwi przy ulicy Mickiewicza 18. Biblioteka posiada dwie filie biblioteczne w Łosince oraz w Trześciance.

Budynek Gminnej Biblioteki Publicznej w Narwi

Codzienna praca biblioteki polega na:

• gromadzeniu, opracowywaniu, udostępnianiu księgozbioru i prasy,
  • prowadzeniu działalności informacyjno-bibliograficznej,
  • wprowadzaniu księgozbioru do bibliotecznego systemu komputerowego MAK+,
  • popularyzacji książki i czytelnictwa,
  • rozwijaniu oraz zaspokajaniu potrzeb oświatowych i kulturalnych społeczeństwa.

Biblioteka może podejmować również inne działania wynikające z potrzeb środowiska.

Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi oraz jej filie posiadają księgozbiór blisko 25,5 tys. woluminów. W bibliotece zarejestrowanych jest 438 czytelników, którzy mogą korzystać z wypożyczalni dla dorosłych, czytelni, oddziału dla dzieci oraz księgozbioru podręcznego. Biblioteka posiada dzienniki i czasopisma z różnych dziedzin wiedzy. Prasa udostępniana jest na miejscu i wypożyczana nieodpłatnie do domu. Bardzo dużo osób korzysta z nieodpłatnego dostępu do Internetu, ponieważ wszystkie placówki są zinformatyzowane.

Sala konferencyjna i czytelnia

Biblioteka nasza jest uczestnikiem wieloletniego programu „Biblioteka+” – jest to program Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego realizowany przez Instytut Książki, którego strategicznym celem jest przekształcenie bibliotek gminnych w nowoczesne centra dostępu do wiedzy, kultury oraz ośrodki życia społecznego, czyli instytucje integrujące całą społeczność lokalną. Współczesna biblioteka to miejsce, które musi sprostać oczekiwaniom coraz bardziej wymagających czytelników, oczekujących od bibliotek wyjścia poza ramy typowych usług bibliotecznych. Biblioteka ma być „trzecim miejscem”, tuż za pracą oraz domem, miejscem odpoczynku, relaksu, poszukiwania, zabawy, jak również miejscem spotkania z innymi ludźmi.

Centrum Ksztalcenia w Bibliotece w Narwi

Dziś w naszej bibliotece można w przyjaznym otoczeniu i komfortowych warunkach przeczytać gazetę albo najnowszą książkę. Tu również można skorzystać z komputera, Internetu, zeskanować bądź wydrukować interesujący nas artykuł. Dzisiejsza biblioteka to pewnego rodzaju przedsiębiorstwo, które musi sprostać wymogom rynku nie tylko czytelniczego. Biblioteka idzie z „duchem czasów” aby zaspokajać potrzeby czytelnicze swoich klientów. Mieszkańcy nie chcą, aby biblioteka pełniła wyłącznie funkcję miejsca, gdzie można wypożyczyć książkę. Chcą, aby stała się również miejscem, gdzie lokalna społeczność może się spotkać. Dlatego też nasza biblioteka poza codzienną pracą stara się w miarę możliwości organizować również różnego rodzaju formy spędzania wolnego czasu zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.

GMINNA BIBLIOTEKA PUBLICZNA W NARWI

ul. Mickiewicza 18 17-210 Narew