Nowości książkowe w Gminnej Bibliotece Publicznej

5675686

"Cierpkie grona”- Zofia Mąkosa

,,Cierpkie grona” -  pierwszy tom z cyklu ,,Wendyjska Winnica”. Jest to epicka opowieść, gdzie fakty historyczne przeplatają się z fikcją literacką. Posiadamy również kolejne tomy: ,,Winne miasto” i ,,Dolina nadziei”.

8567

"Czas białych nocy” - Maria Paszyńska

,,Czas białych nocy” – pierwsza część cyklu ,,Wiatr ze wschodu”. Jest to powieść obyczajowa o miłości, ale też o nienawiści, która niczym fala tsunami niszczy i burzy spokój duszy. Posiadamy także drugą część ,,Stalowe niebo”.

6435234

"Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna” - Katarzyna Droga

,,Doktor Irka: wojna, miłość i medycyna”  to powieść inspirowana prawdziwą historią doktor Ireny Ćwiertni, napisana na podstawie jej pamiętników z czasów studiów, okupacji i Powstania Warszawskiego.

5323233

,Doktor Bogumił” - Ałbena Grabowska

,,Doktor Bogumił”  to połączenie fascynującej powieści obyczajowej, której akcja osadzona jest w połowie XIX wieku ze scenami z życia ludzi, którzy zrewolucjonizowali światową medycynę. 

321112121212

‘’W blasku słońca” - Magdalena Kordel

‘’W blasku słońca” to opowieść o przyjaźni dwóch kobiet, których drogi krzyżują się na toskańskim szlaku.

432423423423423

"Niespokojne serca” – Agata Sawicka

,,Niespokojne serca” to pierwsza część cyklu: Dwór w Zaleszycach. Jest to wzruszająca opowieść o miłości, która nie powinna się zdarzyć, i o sile, jaką daje podążanie za głosem serca.  Posiadamy także kolejne części cyklu: ,,Poplątane ścieżki” i ,,Niebo po burzy”

3211212131

"Dopóki starczy mi sił” - Karolina Klimkiewicz

,,Dopóki starczy mi sił to historia o losach zagubionej nastolatki, pozbawionej teraźniejszości i przyszłości. A także o potędze miłości zdolnej je odzyskać.

21112111

"Magiczne miejsce” - Agnieszka Krawczyk

,,Magiczne miejsce” – pierwszy tom cyklu. Jest to powieść o poszukiwaniu swego miejsca na świecie.  Posiadamy także kolejne tomy: ,,Dolina mgieł i róż”, ,,Ogród księżycowy” oraz ,,Jezioro szczęścia”.

2121112111

"Marzenia Kaliny” -  Aneta Krasińska

,,Marzenia Kaliny” – pierwszy tom cyklu ,,Małe tęsknoty”. Jest to wzruszająca opowieść o tym, jak ważną rolę w realizacji marzeń odgrywa determinacja. Bohaterkami książki są  trzy kobiety, których losy splatają się w wyniku nieszczęśliwego zbiegu okoliczności. Posiadamy kolejne tomy cyklu:,, Pragnienia Elżbiety” oraz ,, Nadzieje Olgi”.

1211212222

"Szczęście za horyzontem” - Krystyna Mirek

,,Szczęście za horyzontem” jest niesamowicie poruszającą, wciągającą, prawdziwą, słodko - gorzką opowieścią z tragedią i ludzką podłością w tle. To piękna i nadzwyczaj refleksyjna książka przypominająca, iż nie wolno nikogo oceniać po pozorach, najważniejsze jest niewidoczne dla oczu.

2111111121

"Oleńka. Panienka z Białego Dworu” – Wioletta Sawicka

,,Oleńka. Panienka z Białego Dworu” to pierwsza część  cyklu ,,Wiek miłości, wiek nienawiści”. Jest to opowieści o niezłomnych kobietach, które w czasach wzniosłych spraw i wielkiej historii, kiedy miłość przeplatała się z nienawiścią, musiały sobie radzić z trudną codziennością. Posiadamy również drugą część cyklu: ,,Franka w obcym domu”.

12111111

"Piaskowa Góra” - Joanna Bator

,,Piaskowa Góra” książka opowiadająca o pokoleniach kobiet mieszkających na wałbrzyskim Babelu.  Powieść nominowana do Nagrody Literackiej Nike 2020. Posiadamy także drugi tom: ,,Chmurdalia”.

12121111

"Opowieść Podręcznej” - Margaret Atwood

,,Opowieść Podręcznej”  to wstrząsająca antyutopia o piekle kobiet. Świat jak z najgorszego koszmaru, gdzie reżim i ortodoksja są jedynym prawem. Posiadamy również drugi tom ,,Testamenty”.

1231231231212

"Zaginione arabskie księżniczki” - Marcin Margielewski

,,Zaginione arabskie księżniczki” to dramatyczna opowieść o codzienności arabskich księżniczek, która wcale nie jest baśniowa. Tu jedna decyzja może zmienić życie człowieka w koszmar.

1233212313

"Łowca nastolatek” - Mikołaj Podolski

,,Łowca nastolatek” to zapis jednego z największych dziennikarskich śledztw w celu rozwikłania zagadki oraz wstrząsających opisów tego, w jaki sposób zostały skrzywdzone młode dziewczyny.

123123121

"Gambit królowej” - Walter Tevis

,,Gambit królowej”  to powieść, która przenosi nas do Ameryki w środku zimnej wojny, a dokładniej: świata szachistów. Książka ta opowiada o genialnej młodej szachistce, której życie naznaczyła tragedia z dzieciństwa.

12121212121

"Obiecaj, że wrócisz” - Beata Majewska

,,Obiecaj, że wrócisz” -  pierwszy część cyklu. Jest to powieść obyczajowa w której znajdziemy i namiętny romans, masę zabawny sytuacji i sceny grozy. Posiadamy także drugi tom: ,,Pamiętaj, że byłam”.

312312312

"Zapach grzechu” - Nana Bakher

,,Zapach grzechu”  to odważna powieść, w której namiętność miesza się z mafijnym światem i tajemnicami bohaterów.

12213123123

"Dzikie pragnienia” - Jay Crownover

,,Dzikie pragnienia” - pierwszy tom cyklu ,,Bracia Warner”. Jest to opowieść o próbie poukładania swojego życia na nowo, złapania chwili oddechu i poskładania serca po zawodzie miłosnym. Posiadamy również drugi tom: ,,Bezpieczna przystań”.

12121212 "Paprocany” - Paulina Świst

,,Paprocany” -  kryminał z pikantnym wątkiem miłosnym.

12312312

"Zosia z Wołynia” - Mateusz Madejski

,,Zosia z Wołynia”  to powieść oparta na faktach opisująca  losy dziewczynki, która w czasach II Wojny Światowej ocaliła żydowskie dziecko.

21321

"O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz” - Jeremy Dronfield

,,O chłopcu, który poszedł za tatą do Auschwitz”  to napisana na podstawie sekretnego dziennika Gustava Kleinmanna, opowiedziana z niezwykłą wrażliwością prawdziwa historia podróży w głąb piekła nazistowskich obozów, heroicznej walki o przetrwanie i niewiarygodnego ocalenia.

2222

"Dziewczynka z Sobiboru” - Franco Forte, Scilla Bonfiglioli

,,Dziewczynka z Sobiboru” to pełna piękna i okrucieństwa powieść inspirowana dramatycznymi faktami. W książce opisana jest wstrząsająca historia spotkania w nazistowskim obozie zagłady Sobibór.

825794 352x500

"Pod kluczem” - Ruth Ware

,,Pod kluczem” to thriller opowiadający historię niani w nowoczesnym, jakby nawiedzonym domu. Największy atut tej powieści to genialnie wydobyty klimat niepokoju i grozy. Książka trzymająca w napięciu przez cały czas.

large dom bez klamek

"Dom bez klamek” - Jędrzej Pasierski

,,Dom bez klamek”  to pierwszy tom cyklu z  Niną Warwiłow. Jest to powieść kryminalna z wyrazistą i skomplikowaną fabułą, w którym by odkryć tajemnicę morderstw musimy cofnąć się aż do lat siedemdziesiątych. Posiadamy także kolejne tomy: ,,Roztopy” oraz ,,Czerwony świst”.

9788366553231

"Żałobnica” - Marek Małecki

,,Żałobnica” to hipnotyzujący thriller o samotności, sile rażenia kłamstw i toksycznej przyjaźni, która karmi żądzę zemsty.  

795957 352x500

"Pozwól mi wrócić” - B.A. Paris

,,Pozwól mi wrócić”  to thriller psychologiczny, w którym bohaterowie zmagają się z codziennością, starają się żyć normalnie, tworzą nowe związki, ale przeszłość ich nie opuszcza.

847711 352x500 "Jaskółki z Czarnobyla”- Morgan Audic

„Jaskółki z Czarnobyla” to kryminał osadzony w realiach współczesnej Ukrainy. Porywająca fabuła, intrygujące śledztwo, a do tego dochodzi wielka historia w tle.

1

"Czuły narrator" – Olga Tokarczuk

 "Czuły narrator" to 12 wyselekcjonowanych, najważniejszych esejów i wykładów, dzięki którym możemy zajrzeć za kulisy twórczości Olgi Tokarczuk. Teksty kluczowe i premierowe. W tym szeroko komentowana mowa noblowska.

 2

,,Ten inny” - Ryszard Kapuściński

Książka ,,Ten Inny"  to zbiór sześciu wykładów słynnego reportera,  poświęconych naszym relacjom z ludźmi różniącymi się od nas językiem, kolorem skóry, religią oraz naszemu pojmowaniu „inności” – zarówno w dawnych epokach, jak i dziś.

 3

,,Wielkie miłości, romanse, zazdrości” – Andrzej Zieliński

 ,,Wielkie miłości, romanse, zazdrości” to książka, która przenosi czytelnika w świat miłosnych perypetii znanych Polek i Polaków. Niezwykli mężczyźni, piękne kobiety  i największe skandale w historii Polski. Lekkość pióra autora w połączeniu z ciekawą tematyką spowodowały, że niniejsza książka jest przyjemna i ciekawa w odbiorze.


 4

,,Nobliści skandaliści” – Sławomir Koper

Książka ,,Nobliści skandaliści” ukazuje panoramę prywatnego życia sześciu polskich noblistów. Autor czyni to w sposób niezwykle interesujący. Publikacja ta przeznaczona jest dla czytelnika, który gotów jest poświęcić lekturze nieco więcej czasu, bowiem fakty poznane w przeszłości podczas lekcji języka polskiego wymagają konfrontacji z treściami zawartymi w lekturze.


 5

,,My czy ja i ty” – Krystyna Kofta

Książka ,,My czy ja i ty” to pełne humoru, opowiedziane z charakterystyczną dla autorki swadą historie opisujące sytuacje z codzienności, jak zawsze okraszone spostrzeżeniami dokonujących się „tu i teraz” przemian.

6
 

,,Powrót z Bambuko” – Katarzyna Nosowska

,,Powrót z Bambuko”  to zbiór pozornie lekkich, felietonów (błyskotliwe i celne obserwacje współczesnego świata z wszystkimi jego śmiesznościami i absurdami). Ta książka pobudzi Twój umysł, duszę i ciało. Zapewni Ci świetną rozrywkę i godziny śmiechu.

7 

,,Nareszcie w Dudapeszcie” – Krzysztof i Aleksander Daukszewicz.

,,Nareszcie w Dudapeszcie” to satyryczny rozrachunek z polską sceną polityczną ostatnich miesięcy, gdzie niepodzielnie obok pandemii rządzi pewien mieszkaniec Żoliborza. 

 8

,,Listy pisane atramentem…” - Małgorzata Kalicińska

,,Listy pisane atramentem…”  - najnowsza powieść autorki „Domu nad rozlewiskiem” to ciepła, opowiedziana z humorem  historia o stopniowym przywracaniu poczucia sensu i zaufania do świata, o poszukiwaniu radości w codzienności, o powrocie do patrzenia w przyszłość po stracie, o życiu w pojedynkę.

9

,,Gorzko, gorzko” – Joanna Bator

,,Gorzko, gorzko” to nowatorsko i odważnie opowiedziana historia miłosna i nienawistna, okrutna i czuła, która budzi litość i trwogę, niosąc ostatecznie nadzieję na katharsis. Realizm i magiczność powieści nadają niepowtarzalny styl i niepokojący urok, dzięki czemu na długo zostaje ona w czytelniku.


 10

,,Zimowe serca” – Anna Wolf

,,Zimowe serca”  to ciekawa historia miłosna, wręcz idealna na zimowe wieczory. Nie będzie to przesłodzona opowieść, lecz prawdziwa i życiowa, bolesna ale i dająca nadzieję.

 11

,,Miłość w czasach zagłady” – Hanni Munzer

,,Miłość w czasach zagłady”  to pierwszy tom cyklu. Jest to powieść opisująca losy kilku pokoleń kobiet, pewnej rodziny na tle dramatycznych wydarzeń od końca lat trzydziestych ubiegłego wieku, przez lata drugiej wojny światowej, aż po czasy współczesne. Posiadamy również 2 tom: ,,Marlene”.


 12

,,Genialna przyjaciółka” – Elena Ferrante

,,Genialna przyjaciółkato pierwszy tom cyklu powieść o przyjaźni i dążeniu do wyrwania się z rzeczywistości zdominowanej przez biedę, ciemnotę i przemoc. Posiadamy także kolejne tomy: ,, Historia nowego nazwiska”, ,,Historia ucieczki” oraz ,,Historia zaginionej dziewczynki”.

13

,,Podaruj mi jutro” – Ilona Gołębiewska

,,Podaruj mi jutro” to pierwszy tom cyklu: Dwór na Lipowym Wzgórzu”. Jest to tajemnicza, intrygująca i pełna emocji opowieść o potrzebie bycia kochanym, poszukiwaniu szczęścia i roli przeznaczenia. Posiadamy również kolejne tomy: ,,Pozwól mi kochać”, ,,Zaczekaj na miłość” i ,,Kochaj coraz mocniej”.

14

,,Magiczne miejsce” – Agnieszka Krawczyk

,,Magiczne miejsce” to pierwszy tom serii o poszukiwaniu szczęścia i konieczności pogodzenie się ze sobą i ze swoimi wspomnieniami. Posiadamy także następne tomy: ,,Dolina mgieł i róż”’ ,,Ogród księżycowy” oraz ,,Jezioro szczęścia”.

15

,,Oczy wilka” – Alicja Sinicka

,,Oczy wilka” to pierwszy tom serii. Jest to wciągająca i zaskakująca opowieść o tym, jak trudno panować nad własnym życiem, zwłaszcza kiedy umysł obraca się przeciwko nam. I o tym, jak czyjeś spojrzenie może zmienić wszystko. Posiadamy kolejne tomy serii: ,,W jego oczach” oraz ,,Otwórz oczy”.

16  ,,Serce gangstera” – Anna Wolf

,,Serce gangstera” - pierwszy tom nowej serii mafijnej. Jest  to książka, której tytuł idealnie oddaje jej wnętrze. Czeka Was zaskakująca akcja i namiętny romans. Posiadamy również kolejne tomy: ,, Zemsta gangstera” i ,,Ryzyko gangstera”.

 17  ,,Grzech” – Max Czornyj

,,Grzech”  to pierwszy tom cyklu: Komisarz Eryk Deryło. Książka ta to klasyczny, trzymający w napięciu thriller z elementami kryminału, w którym na pierwszy plan wychodzi śledztwo i zwyrodniałe zbrodnie z zagadką, którą trzeba rozwiązać. Posiadamy całą serię.

 18  ,,Piętno” – Przemysław Piotrowski

,,Piętno”  to pierwszy tom cyklu: Komisarz Igor Brudny. Powieść ta  to kryminał z elementami thrillera, który trzyma w napięciu od pierwszej do ostatniej strony. Posiadamy także kolejne tomy: ,,Sfora”, i ,,Cherub”.


 19

,,Osiedle RZNiW” – Remigiusz Mróz

,,Osiedle RZNiW” to nie tylko fascynująca historia kryminalna, ale także świeże spojrzenie na hip-hopową subkulturę przełomu wieków i wciąż obecny problem ubóstwa w Polsce.


 20
 ,,Pacjentka” – Alex Michaelides

,,Pacjentka”  to książka trzymająca w napięciu, jest nieprzewidywalna, a jednocześnie realistyczna( thriller psychologiczny).


 21
 ,,Uciekinierzy” – Diney Costeloe

,, Uciekinierzy” to  poruszająca powieść o tematyce około wojennej. Książka opowiada o nieludzkim okrucieństwie, kompletnym braku moralności ludności niemieckiej wobec Żydów, których rządowa propaganda przedstawiała jako istoty gorszego gatunku, bo nawet nie ludzi.

 22  ,,Dzieci żółtej gwiazdy” – Mario Escobar

,,Dzieci żółtej gwiazdy” to wzruszająca opowieść o dwóch braciach (postaci fikcyjne) uciekających przed okrucieństwami II wojny światowej, aby odnaleźć ukochanych rodziców. Historia opisana w książce  jest oparta na wojennych biografiach wielu dzieci.

 23  ,,Światło ukryte w mroku” – Sharon Cameron

,,Światło ukryte w mroku”  to przejmująca powieść oparta na prawdziwej historii sióstr Podgórskich – Heleny i Stefanii, które podczas II wojny światowej ocaliły trzynaścioro Żydów, ukrywając ich na poddaszu własnego domu.

24  ,,Ucieczka z Aushwitz” – Andriej Pogożew

,,Ucieczka z Aushwitz” - książka oparta na faktach. Jest to opowieść osoby, która trafiła w sam środek piekła, ale dzięki swojej niebywałej odwadze i wytrwałości zdołała uciec z obozu.


 25
 ,,Czarna księga Kresów” – Joanna Wieliczka-Szarkowa

,,Czarna księga Kresów” to niezwykła opowieść o bohaterach, walce, cierpieniu, nadziei, patriotyzmie i umiłowaniu Ojczyzny aż po najwyższą ofiarę. Relacja naocznych świadków zbrodni, pogromów i prześladowań.