Rok 2016 Senat Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił rokiem Henryka Sienkiewicza, by w setną rocznicę śmierci pisarza oddać mu hołd. Stulecie śmierci pisarza nie jest jednak jedyną znacząca rocznicą w 2016 roku. Bowiem, jeśli chodzi o samego Henryka Sienkiewicza, przypada tu też:

• 110 rocznica przyznania pisarzowi Nagrody Nobla,
  • 170 rocznica urodzin,
  • 120 rocznica książkowego wydania „Quo vadis”, które będzie lekturą Narodowego Czytania w 2016 roku.

Rok Sienkiewiczowski

„Narodowe czytanie” to akcja zainicjowana przez prezydenta Bronisława Komorowskiego, mająca popularyzować fundamentalne w polskiej kulturze dzieła, wzmacniać poczucie wspólnej tożsamości, a także promować kulturę żywego słowa w jej najdoskonalszych przejawach. Obecny prezydent RP Andrzej Duda razem z Pierwszą Damą rozpoczną lekturę tegorocznego „Narodowego Czytania” w dniu 3 września 2016. My także jako Biblioteka włączymy się do tej akcji, na którą serdecznie zapraszamy.