Dnia 29 września 2018 roku Dyskusyjny Klub Książki działający przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi wznowił swoją działalność po wakacyjnej przerwie. Wzorem roku ubiegłego spotkania będą odbywać się w ostatnią sobotę miesiąca. Klubowicze otrzymują raz w miesiącu jedną książkę do przeczytania i ta pozycja jest obiektem dyskusji. Na spotkaniu wspólnie ustaliliśmy plan działalności naszego Klubu w tym roku szkolnym i oczywiście dyskutowaliśmy nad nowo przeczytaną książką Joanny Olech - „Gdzie diabeł mówi …do usług!”.

Przezabawna powieść dla dzieci i młodzieży. Już jej tytuł zapowiada żartobliwy dialog z dobrze znanymi motywami. Autorka bardzo sprawnie i pomysłowo wykorzystała motyw czarnoksiężnika Twardowskiego i skompilowała wybrane wątki podania. Historia zaczyna się od przypomnienia niefortunnego finału życia czarnoksiężnika, z tą nowością, że podczas lotu na księżyc wypada mu tajemnicza księga, którą ponad trzysta lat później zupełnie przypadkiem znajduje chłopczyk o nazwisku Twardowski. Mikołaj nie tylko znajduje księgę ale i wywołuje przypadkowo dwóch diabłów- Rokitę i Dusiołka. I tu zaczynają się zabawne perypetie, diabły chcą bowiem za wszelką cenę odzyskać kajet z zapiskami Twardowskiego i magicznym rubinem w oprawie. Mikołaj podpisuje z niezdarnymi diabłami pakt o oddaniu kajetu w zamian za trzy życzenia chociaż ten i tak nie trafia do rąk diabełków. Życzenia chłopca posłużą mu natomiast do „zreformowania” szkoły i zdobycia sympatii uwielbianej od dawna koleżanki. Ja i dzieci miały dobry ubaw, bo zawsze gdy dawne wierzenia zderzają się z dzisiejszą technologią, mieszanka staje się wybuchowa. Autorka wspaniale skarykaturowała od lat tkwiące naszym wyobrażeniu i w literaturze postaci diabłów, które wrzucone wprost z XVI wieku do XXI, powodują dużo śmiesznego zamieszania.

DSC09678

Następne spotkanie DKK odbędzie się 27 listopada 2018 roku, na które zapraszamy wszystkich chętnych lubiących czytać książki. Podyskutujemy o książce Barbary Kosmowskiej i Grzegorza Kasdepke pt. „Wielki wybuch czyli K. kontra K.

Moderator DKK
Alla Siotkowska