W 2018 roku obchodzimy 100-lecie Niepodległości Polski, dlatego też w nawiązaniu do tej rocznicy Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi zorganizowała 15 marca spotkanie autorskie z Barbarą Goralczuk, autorką książek pt. „Nadzieja aż po horyzont” oraz „Miód”.

DSC08818

Barbara Goralczuk urodziła się we wsi Mokre, niedaleko Bielska Podlaskiego. Ukończyła liceum ogólnokształcące z białoruskim językiem nauczania w Bielsku Podlaskim. Studiowała filologię rosyjską na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie.

DSC08813

W stulecie bieżeństwa własnym sumptem postanowiła wydać książkę „Nadzieja aż po horyzont”. Po roku, poprawioną wersję wydała Fundacja „Sąsiedzi”, zaś w 2017 roku, podczas VI Międzynarodowych Targów Książki w Białymstoku swoją premierę miała książka pt. „Miód” – jest to kontynuacja opowieści o bieżeństwie. Autorka w sposób barwny i obrazowy opisuje losy rodzin z Mokrego koło Bielska Podlaskiego oraz innych okolicznych miejscowości. Mieszkańcy pakując całe życie na jeden wóz, wyruszali w nieznane. W 1915 roku w głąb Rosji udaje się trzynastoletnia Kasia - babcia autorki, to jej wspomnienia stały się kanwą do napisania tych wzruszających opowieści.

W prostych słowach Barbara Goralczuk przypomina następnym pokoleniom, co ich pradziadowie zastali po powrocie na ojcowiznę i jak sobie z tym radzili.

DSC08836

Spotkanie przebiegło w niezwykle serdecznej atmosferze, a na zakończenie można było zakupić książki z dedykacją autorki.
Czytelnicy zainteresowani wspomnianą tematyką mogą wypożyczyć wymienione tytuły w naszej Bibliotece.