10 kwietnia 2018 roku w ramach działalności Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi odbyło się spotkanie autorskie z Pawłem Beręsewiczem – autorem popularnych książek dla dzieci i młodzieży.

DSC09019

Paweł Beręsewicz - laureat wielu nagród literackich, w jego dorobku znajduje się, m. in.: Nagroda Literacka im. Kornela Makuszyńskiego, III nagroda w II Konkursie Literackim im. Astrid Lindgren, Nagroda Literacka m. st. Warszawy.

DSC09000

Autor na początku spotkania zadał dzieciom pytanie: „Jaki pierwszy zawód wykonywał, zanim zajął się pisaniem książek?”. Padało wiele propozycji. Uczniowie uznali, że pan Paweł ze względu na swój wzrost, mógł być np. rolnikiem, siatkarzem lub pracować na siłowni. Okazało się jednak, że był „najstraszniejszym” i najbardziej wymagającym nauczycielem języka angielskiego w warszawskim liceum. W związku z tym pisarz postanowił przepytać uczniów ze znajomości języka angielskiego. Dzieci wypadły całkiem nieźle, więc pan Paweł zaczął opowiadać o swojej twórczości. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem uczestniczyli w przygotowanych przez autora rozmowach o książkach przy „kawie i herbacie”.

DSC08987

Treści zawarte w książkach Pawła Beręsewicza poruszają wiele wartych uwagi kwestii, dobrym tego przykładem jest, omawiana podczas spotkania, książka „Noskawery”. W ciekawy sposób pokazuje kulisy świata mody, reklamy i manipulacji wobec odbiorcy. Autor zaprezentował dzieciom nawet model tytułowego „noskawera”, który był niczym innym, jak pokrowcem na nos! Oczywiście nie trzeba wspominać, że kiedy noskawer wylądował na nosie pisarza, po sali rozległ się gromki śmiech. Przy okazji wywiązała się rozmowa na temat wpływu reklamy na nasze postrzeganie świata. Doskonale można było dostrzec jak bardzo duże znaczenie, na podejmowane przez nas decyzje, ma opinia innych osób.

DSC08991

Na zakończenie spotkania autor chętnie odpowiadał na liczne pytania uczniów, rozdał wiele autografów i dedykacji do swoich książek. Dla wszystkich uczestników było to spotkanie pełne wrażeń, które na długo pozostanie w pamięci.

DSC09009

Gminna Biblioteka Publiczna w Narwi posiada w swych zbiorach książki autorstwa Pawła Beręsewicza.