19 czerwca 2018 roku odbyło się przedwakacyjne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki działającego przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Narwi. Książka nad którą dyskutowano to „Tru” Barbary Kosmowskiej.

Bohaterem książki jest młody zajączek Tru, mieszkający z mamą i rodzeństwem w biedniejszej dzielnicy Wysokiego Lasu. Zajączek bardzo kocha swoją mamę, zawsze stara się jej pomagać i nie lubi gdy mama chodzi smutna. A że ma wyobraźnię i talent konstruktorski stara się zawsze znaleźć rozwiązanie problemów swych najbliższych. Tru chodzi do szkoły wraz z zajączkami z bogatszej dzielnicy. Podział na bogatych i biednych jest tam bardzo widoczny. Mimo iż wszyscy się integrują i wspólnie bawią to różnic ich dzielących nie da się nie zauważyć. Tru często napomina mamie, że chciałby mieszkać w części lasu w której mieszkają bogatsze zające, ich dzieci mają fajne gry, noszą modne ubrania i na allegro kupują najróżniejsze wspaniałości. Mama stara się zawsze tłumaczyć synkowi, że nie są mu one potrzebne do szczęścia, ale Tru patrząc na bogatszych kolegów nie do końca potrafi pogodzić się z tymi słowami. To właśnie uczucie skłania go do wymyślania kolejnych wynalazków, które budzą ogólny podziw i są, nie tylko w szkole, uważane za wielkie osiągnięcia z których korzystają wszyscy mieszkańcy Wysokiego Lasu.

Lektura jest bardzo wartościowa i pouczająca. Dzieci lubią upodabniać się do tych, których uważają za lepszych od siebie. Tru jest wspaniałym przykładem na to, że droższe nie zawsze znaczy lepsze. Uświadamia dzieciom jak wiele można osiągnąć własną pomysłowością, kreatywnością i że bez względu na wszystko trzeba być dumnym z tego kim się jest i skąd się pochodzi. Moda bowiem jak wiadomo wszystkim przemija a to kim i jacy jesteśmy jest naszą wizytówką na całe życie. Polecam tę książkę wszystkim dzieciom.

Następnie odbyło się podsumowanie działalności Klubu DKK w roku szkolnym 2017/2018. Pani Dyrektor Anna Andrzejuk-Sawicka wraz z moderatorem DKK Panią Allą Siotkowską wręczyły dyplomy oraz upominki wszystkim uczestnikom klubu ufundowane przez Gminną Bibliotekę Publiczną.

DSC09317

Kolejne spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki odbędzie się po wakacjach 29 września 2018 roku.

 

Moderator DKK
Alla Siotkowska